Sprawdź jakość internetu

 

Jak sprawdzić jakość internetu

Komfort korzystania z internetu jest uzależniony od kilku czynników. Ważne są parametry komputera, routera oraz jakości dostarczanego do nas łącza. 

Jaki internet jest najlepszy?

Najnowocześniejszą technologią dostępu do internetu jest technologia światłowodowa. Do dzisiaj jest to bezkonkurencyjne rozwiązanie, zapewniające najwyższe parametry oraz nieograniczoną prędkość. Sygnał internetu rozprowadzany jest za pomocą światłowodu i dopiero w mieszakniu zamieniany jest na technologię kablową tzw. miedzianą. 

Technologia 5G?

Sieci komórkowe w błyskawicznym tempie rozbudowują infrastrukturę aby dostarczać internet 5G. Technologia daje duże możliwości, wysokie prędkości i niskie pingi. Nadal jest to jednak przesył oparty na falach radiowych, gdzie pasmo jest ograniczone. W miarę wzrastania zapotrzebowania na transfery użytkownicy nie będą w stanie otrzymywać obiecanych prędkości. Technologia jest jednocześnie bardzo droga i wymaga olbrzymich inwestycji w nadajniki i maszty. 

Parametry mówiące o jakości internetu

Prędkość download - prędkość pobierania danych - obrazuje jak szybko będziemy mogli ściągnąć film lub inny plik. Jednocześnie od niej zależy jakość na żywo oglądanch filmów np. Youtube czy Netflix. Dostawcy dostosowują jakość filmu do jakości naszego łącza co oznacza, że przy słabym internecie otrzymamy kiepskiej jakości obraz. Obecnie minimalna wymagana prędkość do komfortowego przeglądania ston to ok. 15 Mbps, optymalna ok. 50 Mbps. Do korzystania jednoczesnego z streamingu i przeglądania interentu zalecamy prędkości powyżej 100 Mbps.

Prędkość upload - mówi o tym jak szybko będziemy mogli wysłać załączniki ale jednocześnie częściowo odpowiada za szybkość otwierania się stron. Potrzebujemy min. 1 Mbps uploadu, im więcej tym lepiej. Dla firm i pracy zdalenej dobrze jest mieć łącze symetryczne. 

Ping - istotny w grach online. Im mniejszy tym lepszy. Kilka ms to dobry wynik, do ok. 30 ms jest akceptowalny. 

Jitter - podobnie jak ping mówi nam o jego stabilności czyli niezmienności w czasie. 

Limity przesyłanych danych

Operatorzy komórkowi ograniczają ilość przesyłanych danych. Pozornie limity wydają się być duże ale musimy pamiętać, że co powein czas nsz komputer będzie pobierał aktualizacje, które potrwfią wyczerpać zakupony limit. NETbis nie stosuje żadnych limitów przesyłania danch. 

Niezależne testery internetu

W internecie jest wiele testerów testujących jakość naszego internetu. Jednym z najpopularniejszych jest tester Ookla. W oparciu o ten tester uruchomiliśmy możliwość sprawdzenia internetu >TESTER<. Po naciśnięciu START należy poczekać chwilę na pomiar, wynik można wysłać do swojego operatora. Należy pamiętać, że wynik testu przeprowadzony na WiFi może być mało wiarygodny. 

 
 

JAK ZAMÓWIĆ USŁUGĘ:

1

2

3